לאחר מותו של אדם שהותיר אחריו צוואה וכדי לחלק את עיזבונו כפי שהורה בצוואתו יש להוציא צו קיום צוואה. את המסמכים לצו קיום צוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה שתפקידו לאשר את הצוואה ולהקנות לה תוקף משפטי מחייב כמו פסק דין. את הבקשה למתן צו קיום צוואה יכולים להגיש היורשים אשר מוזכרים בצוואתו של המנוח או כל אדם אחר המעוניין בכך, מומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין מקצועי המתמחה בירושות וצוואות.


מעוניינים לבדוק כמה זמן לוקח צו קיום צוואה? זקוקים לייעוץ בנוגע לצוואות וירושות? צרו קשר באתר או בטלפון:  077-5563945


מי יכול להגיש צו קיום צוואה?

כדי לקבל צו קיום צוואה יש להגיש בקשה מסודרת ללשכת הרשם לענייני ירושה, את הבקשה מגישים ללשכה בהתאם למקום מגוריו של המנוח. את הבקשה לצו קיום צוואה צריך להגיש מי מבין היורשים אשר מוזכר בצוואה שהותיר אחריו המנוח, אך החוק מאפשר גם לכל אדם אחר שיש לו עניין בקיום הצוואה להגיש את הבקשה.

חשוב להדגיש כי מטרת התהליך להוצאת צו קיום צוואה היא לקבל בסוף ההליך הנדרש את הצו, הצו מאשר את נוסח הצוואה שהותיר המנוח, כמו כן מתן הצו מקנה לצוואה תוקף של פסק דין.  

כאמור, את הבקשה כדאי להגיש בעזרת עורך דין ירושות וצוואות המתמחה בכך, למרות שניתן להגיש את הבקשה לבד. עורך דין מקצועי יכין בקשה מסודרת, ידאג לצרף את כל המסמכים הנדרשים, ישלח הודעות ליורשים ועוד. ראוי לציין כי לאחר הגשת הבקשה, הרשם לענייני ירושות חייב לפרסם בעיתון יומי וברשומות את הבקשה למתן צו קיום צוואה, ואם אין התנגדויות הוא יחתום של הצו.

צו קיום צוואה הינו הליך ביורוקרטי האורך מספר חודשים!

חשוב לדעת כי ההליך הביורוקרטי הנדרש למתן צו קיום צוואה אורך לרוב מספר חודשים, עם זאת במידה וישנם מתנגדים לצו קיום צוואה ההליך עובר לטיפול בבית המשפט לענייני משפחה או בבית דין דתי, או אז ההליך עלול להימשך זמן רב יותר, בהתאם למורכבות התיק.

ראוי לציין כי תפקידו של הרשם לענייני ירושה לפרסם את הבקשה למתן צו ירושה בעיתון יומי וברשומות הרלוונטיות. כל אדם המעוניין להתנגד למתן צו קיום צוואה חייב לעשות זאת תוך 14 יום מתאריך פרסום המודעה בעיתון וברשומות. במקרים מסוימים עשויים הרשם לענייני ירושה או בית המשפט שדן בתיק להחליט על מועד מאוחר יותר.

במידה ולא הוגשו התנגדויות למתן צו קיום צוואה, הרשם לענייני ירושה יעביר את הבקשה לאפוטרופוס הכללי על מנת שזה יאשר אותה. האפוטרופוס הכללי יכול לאשר את הבקשה, להעביר אותה לדיון בבית משפט לענייני משפחה באמצעות מזכירות הרשם או לדרוש ממבקשי צו קיום צוואה להשלים פרטים חסרים.

לאחר שהאפוטרופוס הכללי דן בבקשה ולאחר שחלף הזמן להגשת התנגדויות למתן צו קיום צוואה, הרשם לענייני ירושה יאשר את תוקפה של הצוואה ויחתום על צו קיום הצוואה כדי לתת לה מעמד של פסק דין מחייב.

בתקופה האחרונה תיקי בקשות לצוואות וירושות מתעכבים ייתר על המידה במשרדי הרשמים בשל עומס ובירוקרטיה. לפיכך חיוני לשלוח את הניירת והנלווים לה באופן מדויק על מנת לא לייצר עיכובים נוספים.

הגשה מקוונת של צו קיום צוואה

במקרים מסוימים יכולים היורשים להגיש את הבקשה לצו קיום צוואה בדרך מקוונת, חשוב לדעת כי כל בקשה באמצעות עורך דין המייצג את היורשים חייבת להיעשות דרך האתר ובצורה מקוונת, כך ניתן גם לחסוך בזמן ובעלויות מאחר והאגרה זולה יותר.

יש למלא בדיוק את הפרטים בטופס המקוון אותו ניתן למצוא באתר של הרשם לענייני ירושה, לחלופין ניתן להגיע לאחת מלשכות הרשם בהתאם למקום המגורים של המוריש. אל הבקשה למתן צו קיום צוואה יש לצרף מסמכים שונים כגון תעודת פטירה מקורית או נאמן למקור, העתק של הצוואה המקורית או החלטת בית המשפט על הוכחת הצוואה בהעתק, תצהיר הסתלקות במידת הצורך, ייפוי כוח לעורך הדין המייצג, העתק של הודעות שליחת דואר רשום ליורשים המצוינים בצוואה או תצהיר על הודעת אישית ליורשים.

כאמור, כל עוד לא הוגשו התנגדויות ולא חלו טעויות במילוי ושליחת הטפסים הנדרשים, הליך מתן צו קיום צוואה אורך לרוב כשלושה חודשים, אך הנושא בפועל ,בדרך כלל נמשך מעבר לכך.  

הגשת בקשה לצו קיום צוואה שלא באופן מקוון השלבים לאחר הגשת הצו

כדי לממש את העיזבון שהותיר אחריו המנוח יש להגיש בקשה למביצוע צו קיום צוואה. את הבקשה מגישים ללשכת הרשם לענייני ירושה, על פי מקום מגוריו האחרון של המנוח. הבקשה לצו קיום צוואה תוגש על ידי היורשים הרשומים בצוואה, ניתן להגיש את הבקשה באופן מקוון או שלא באופן מקוון.
הגשת בקשה לצו קיום צוואה באופן שלא מקוון אפשרית בדואר או בשעות קבלת הקהל של לשכת הרשם לענייני ירושה.           יש לצרף את המסכמים הבאים:
•העתק תעודת פטירה
•העתק מצולם של הצוואה המקורית או החלטת בית משפט על הוכחת הצוואה
•תצהירי הסתלקות בהתאם לצורך
•העתק של ההודעה שנשלחה בדואר רשום ליתר הזכאים על פי צוואתו של המנוח, אפשר להגיש גם תצהיר של מגיש הבקשה כי מסר הודעה אישית לשאר היורשים
•ייפוי כוח לעורך דין אם המבקש מיוצג על ידי עו"ד
•אישור על תשלום אגרה ודמי פרסום

לאחר הגשת הבקשה לרשם לענייני ירושה מקבלים תוך מספר ימים הודעה בדואר אלקטרוני על קליטת הבקשה באופן תקין, אם חסרים מסמכים ההודעה תציין זאת. לאחר קליטת הבקשה במזכירות הרשם לענייני ירושה, הבקשה תפורסם ברשומות ובעיתון למשך 21 ימים, כדי לאפשר להגיש התנגדויות למעוניינים בכך.
אם הוגשו התנגדויות התיק יועבר לטיפול על ידי בית משפט לענייני ירושה. במקרים בהם בין היורשים יש קטין או נעדר או אדם אחר שמונה לו אפוטרופוס, הבקשה מועברת לתגובת בא כוח מטעם היועץ המשפטי לממשלה במשרד האפוטרופוס הכללי. לאחר השלמת הטיפול ניתן צו קיום צוואה.

האם כדאי לפנות לבד או להיעזר בעורך דין לענייני צוואות?

באופן כללי אין צורך להיות בעלי ידע משפטי כדי להגיש ללשכת הרשם לענייני ירושה בקשה מקוונת להוצאת הצו. אפשר להגיש את הבקשה באמצעות הגעה פיזית ללשכת הרשם ולא בדרך מקוונת. עם זאת, זהו הליך יחסית ממושך, יש להתמודד מול משרדי ממשלה ועם הביורוקרטיה הנלווית לכך, ולא לכל אדם יש את הזמן או הרצון להתמודד עם הביורוקרטיה בארץ ועם מושגים משפטיים שאינם מוכרים לרוב.
כמו כן, חשוב לזכור כי היורשים עדיין נמצאים בתקופת אבל בעקבות מותו של המנוח, לכן רבים מעדיפים לקבל שירות משפטי ממשרד עורכי דין המתמחה בהוצאת צווים מסוג זה. כך חוסכים זמן וכאבי ראש, ועורך דין מיומן מייצג את היורשים ופועל במיומנות כדי לקבל את הצו בדרך היעילה והמהירה ביותר.


מעוניינים לבדוק כמה זמן לוקח צו קיום צוואה? זקוקים לייעוץ בנוגע לצוואות וירושות? צרו קשר באתר או בטלפון:  077-5563945מאמר נכתב על ידי:

עורך דין יוסי ברקוביץ - צו קיום צוואה

עורך דין יוסי ברקוביץ, 53, מתגורר בגני תקווה נשוי + 2.
עורך הדין ברקוביץ מעניק שרות משפטי נרחב ללקוחות מגוונים מכל רחבי הארץ והעולם.
לעו"ד ברקוביץ היכרות מעמיקה וניסיון רב עם העולם המשפטי הסבוך של דיני הצוואות והירושות. כתיבת הסכמים בין יורשים, ניהול עיזבונות, פירוק שיתוף, ניהול קונפליקטים ומשברים בין יורשים, ייצוג מקצועי בבתי המשפט הן כמתנגד לקיום צוואות והן כמשיב להתנגדות, ייעוץ לכתיבת צוואות, וכן ייצוג מקיף עם שוק המקרקעין, בתחום הסכמי המכר ומיסוי.


עוד בנושאי צוואה קראו במאמרים הבאים: