סכסוכי ירושה בין אחים הם תופעה נפוצה, בשל המשמעות הכלכלית של הירושה וחלוקת העיזבון שהותיר אחריו המנוח, בשילוב הערך הסנטימנטלי והמורכבות הרגשית שבדבר. סכסוכי ירושה בין אחים יכולים לקרות בכל משפחה, כאשר בדרך כלל הסכסוך מתחיל כאשר היורשים מגלים כי העיזבון אינו מחולק באופן שווה בין האחים וחלקם מרגישים מקופחים עד כדי ערעור על תקינות צוואת המנוח, במיוחד אם יש להם חשש כי אחד מהאחים שקיבל חלק גדול השפיע על המוריש בדרך לא ראויה והולמת.

סכסוכי ירושה בין אחים עלולים להיות קשים ומרים, עד לכדי ניתוק הקשר בין האחים וסירוב להיפגש ולדבר. מעבר לסכסוך המעיב על הקשרים המשפחתיים יש לתופעה השלכות כלכליות על היורשים מאחר וחלוקת הירושה צפויה להתעכב, ויש להתמודד עם עלויות עורכי דין ומורכבות ההליך המשפטי. על מנת להימנע מסכסוך קשה ומר בין אחים בגלל הירושה כדאי לפנות לעורך דין לענייני משפחה, צוואה וירושה ולו על מנת לאפשר לו לגשר בין האחים המסוכסכים ולהגיע להסכם ביניהם לגבי חלוקת העיזבון בדרך המקובלת על כל האחים.

סוגיה משפטית מורכבת

בתי המשפט לענייני משפחה נאלצים להתמודד לא פעם עם סוגיות משפטיות מורכבות וממושכות הנוגעות לסכסוכי ירושה בין אחים. בתי המשפט מעוניינים לדאוג לחלוקת העיזבון שהותיר אחריו המנוח לפי בקשתו (רצונו החופשי) ועל פי הוראותיו בצוואה, אך המערכת המשפטית מציעה דרכים שונות, חלקן יצירתיות מאוד, להתנגד לצוואה הקיימת כדי לחלק את העיזבון בצורה שוויונית בין האחים.

כאשר האחים היורשים מגלים כי חלקם בעיזבון המנוח אינו שווה, עולות אמוציות רבות ולא מעט מטענים מהילדות מופיעים מחדש. בסכסוכי יורשים בין אחים ניתן לראות אחים הנזכרים בתקופת ילדותם, הם עשויים להרגיש מקופחים, פחות אהובים ביחס לאח שירש חלק גדול בעיזבון ועלולות לצוץ גם טענות בגין השפעה בלתי הוגנת של אחד האחים בכדי לקבל נתח גדול יותר, טענות בגין אי כשרות ושפיות של המוריש, תלונות על טיפול לקוי במוריש ועוד.

כדי להימנע מקרע משפחתי ומנתק קשה וממושך בין האחים – מומלץ לאחים היורשים לבחור עורך דין מיומן בפתרון סכסוכי יורשים על מנת להגיע להסכמה משותפת לגבי חלוקת העיזבון של המנוח. חשוב לציין כי פתרון סכסוכי ירושה בין אחים מחייב הכרות מעמיקה עם הפסיקות העדכניות ביותר, ויש להפגין יצירתיות וכישרון רב כדי להגיע להסכם המקובל על כל האחים.

ניסיון להגיע לפשרה מוסכמת

בשלב הראשון, מומלץ לאחים המסוכסכים עקב הירושה לפנות ראשית להליך הידברות, כך ניתן לקדם פתרונות יצירתיים לסיום הסכסוך, אלו פתרונות שבתי המשפט לענייני משפחה אינם יכולים להציע לאחים המסוכסכים וכך ניתן להגיע לפתרון מקובל המונע קרע משפחתי וכך נמנעים גם מהליך משפטי ארוך, מורכב ויקר.

עורכי הדין אליו פונים הצדדים יפנו זה אל זה על מנת לנסות לקדם מהלך של הידברות.

התנגדות לצוואה

פתרון נוסף לסכסוכי ירושה בין אחים הוא להגיש התנגדות לקיום צוואה, את ההתנגדות מגיש אח אחד או כמה אחים שחשים כי הם הופלו לרעה או שאחד מהאחים גרם להשפעה בלתי הוגנת על המוריש. ניתן להגיש התנגדות לקיום הצוואה שהותיר אחריו המנוח אם נפלו פגמים צורניים בצוואה, נמצאה צוואה מאוחרת, יש חשד להשפעה לא הוגנת, אי כשרות לעריכת הצוואה ומסיבות נוספות.

העולם המשפטי המורכב של התנגדות לירושה סבוך ביותר ומקיף בחובו אין סוף אפשרויות ולכן חשוב שעורך הדין אליו פונים, יהא כזה שעוסק אך ורק בתחום הנ"ל למוד ניסיון ובעל ניסיון רב בבתי המשפט השונים.